Kulak İltihabı Tedavisi

Kulak İltihabı Tedavisi

Kulak İltihabı Tedavisi

Kulak iltihabı tedavisi hastalığın çeşidine göre değişir. Kulak iltihabı dış kulak yolu, orta kulak ve iç kulak iltihabı olmak üzere 3 çeşide ayrılır. Bu nedenle de hastalığın tedavisi bu üç başlığa göre de değişiklik gösterir. Hastalığın tedavisinde öne çıkan kıstas ise, tedavinin kulaktan dolma bilgilerden uzak, doktor gözetiminde gerçekleştirilmesidir. En önemli tedavi, hastalığın bilinçli ve doğru şekilde ele alınması ve doğru ilaçların kullanılmasıdır.


Dış kulak iltihabının tedavisi, diğer kulak iltihap türlerine göre daha basittir. Bu şikâyetle doktora başvuran bir hastada öncelikle klinikte doktor tarafından kulağa sokulan bir aletle, dış kulak yolunda meydana gelen iltihap temizlenir. Bu temizleme işlemi özellikle de basıncın etkisiyle kulakta meydana gelen tıkanıklık, ağrı ve işitme azalmasını büyük ölçüde düzeltir. Genellikle kullanılan ilaç türü merhem ve damlalardır. Eğer hastalık krem ya da damla ile tedaviye cevap vermiyorsa, doktorun uygun gördüğü bir antibiyotik alımıyla da tedaviye devam edilir.

Bir diğer kulak iltihabı türü de orta kulak iltihabıdır. Orta kulak iltihabı daha sık çocuklarda görülür. Çoğunlukla, yetişkinlerde tedaviye gerek duyulmaz. Bağışıklık sistemi bu iltihabı kendiliğinden yener. Çocukların bağışıklıkları henüz tam gelişmediğinden tedaviye ihtiyaç vardır. Antibiyotik tedavisiyle orta kulaktaki iltihap kurutulmaya çalışılır. Genel olarak antibiyotik tedavisi başarılı sonuçlar vermede yeterlidir.


Bazı durumlarda ise, cerrahi müdahaleye gerek duyulabilir. Bu gibi durumlarda kulak zarına bir tüp takılmaktadır. Bu tür bir tedavide kulak zarına takılan küçük bir tüple orta kulağa hava girişi sağlanır.

İç kulak iltihabında ise genellikle kulağın labirent denilen bölmesinde meydana gelen iltihabı kurutmak amacıyla antibiyotik kullanımı tercih edilir. Özellikle de denge sistemini bastırmaya yönelik ilaçlar kullanılır. İlaç fayda etmezse cerrahi operasyona başvurulabilir.

Bu yazı Tedavi kategorisine gönderilmiş ve , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Kulak İltihabı Tedavisi için 21 cevap

 1. Geri izleme: Kulak İltihabına Ne İyi Gelir? | Kulak İltihabı

 2. Münevver Altun der ki:

  Selam kulağım iltihaplı, Largopen kullanıyorum, iyi midir?

 3. Şahin Ömür der ki:

  Merhabalar, bana yardımcı olur musunuz? 25 yaşındayım, küçüklüğümden beri orta kulak iltihabı çekiyorum. Kulak zarım yırtık. 10 yıla kadar rahat etmiştim ama geçen yıl kulağıma deniz suyu kaçırdım ve o günden beri sanki işkenceye maruz kalıyorum. Gittiğim doktorlar maalesef tedavi edemedi, verdikleri karışım damlalar çok acı veriyor. Lütfen yardımcı olursanız sevinirim, iyi çalışmalar.

 4. Hamdi Tabak der ki:

  Beş yıldır iç kulak iltihabım var. Her ay üç gün kalkmadan yatmam gerekiyor. Çok zor durumdayım, sadece baş dönmesi için Dramamine’yi kullanıyorum. Ege Üniversitesinde tedavimin olmadığını söylediler. Yeşilyurt Araştırma Hastanesi ve Bozyaka Araştırma Hastanesinde tedavimin olmadığını söylediler. Yardımcı olursanız çok memnun olurum. Kendi iş yerim var, vergi indirim hakkımı kullansam yüzde kaç verirler? Bilgilendirirseniz memnun kalır, teşekkürlerimi sunarım.

  • Kulak İltihabı der ki:

   Hamdi Bey öncelikle geçmiş olsun. Bu zor süreçte sabırlı olmanız sağlığınız için en doğrusu. Acele edip televizyon, radyo ve web sitelerinde satılan bitkisel ürünlere yönelmemenizi tavsiye ederim. Bu tarz ürünler sizi hem sağlığınızdan hem de paranızdan edebilir. İndirimler ve diğer konular için doğrudan hastanelerin müşteri hizmetlerinden destek almanız en doğrusu olacaktır. En kısa zamanda iyileşmeniz dileği ile.

 5. Mehmet Emin Güzel der ki:

  Merhabalar,
  Kulak zarımdan üç ay önce ameliyat oldum. Üç aya kadar sorun yaşamadım ancak şuan kulak yolunda ağrılar başladı. Bahçelievler Semt polikliniğine gittim, iç kulak iltihaplanması olmuş ve kulak zarında delik bulunuyor dedi. Çok acı veren karışım damla verdi. Ne yapmam lazım ileri safhalarda? Yardımcı olursanız sevinirim.

  • Kulak İltihabı der ki:

   Merhaba Mehmet Emin Güzel,
   Doktorunuz antibiyotik ve denge sistemini bastırmaya yönelik ilaçlar verdi mi? Vermediyse sorun yapmanıza gerek yok. Tek yapmanız gereken ne kadar acı verirse versin ilaçlarınızı tam zamanında eksiksiz kullanmanız. Çünkü ilaç fayda etmezse cerrahi operasyona başvurulabilir. Umarız en kısa zamanda sağlığınıza kavuşursunuz.

 6. Aleyna Başaran der ki:

  Merhabalar,
  Annemin geçen seneden beri iç kulak iltihabı var. Bu iltihabın beyne ulaşması mümkün mü? Bunun için ne yapmalıyız? Tedavisi nedir?

  • Kulak İltihabı der ki:

   Merhaba Aleyna Hanım, öncelikle geçmiş olsun. Anneniz iç kulak iltihabı ile ilgili hiç tedavi oldu mu? Tedavi olduysa ve ilaç kullanımı sonucunda sonuç alınamadıysa tekrar doktorunuza başvurmanızı tavsiye ediyorum. İç kulak iltihabı gibi hassas rahatsızlıklarda kür ve şifalı bitki gibi tedavi tekniklerini uygulamanızı tavsiye etmiyoruz. Durumu daha da kötüleştirebilir.

 7. Hilmi der ki:

  Onadron ve Siprogut kulak damlasını birlikte kullanıyorum, kulak iltihabını kurutuyor. 25 yıldır sağ kulak zarom aşırı büyüklükte delik. Sık sık kulağım iltihap yapıyor. Ağrı yok ama doluluk yapıyor. Buda beni rahatsız ediyor. Şimdilik 31 yaşındayım, yaklaşan yaşlılığımda ne çekerim?

  • Kulak İltihabı der ki:

   Merhaba Hilmi Bey, kullandığınız ilaçları doktor verdiyse sorun yok ama doktora başvurmadan kullanıyorsanız sorun var. Diğer tüm antibiyotik preparatlarında olduğu gibi uzun süreli kullanım, mantarlar gibi duyarlı olmayan mikroorganizmaların aşırı üremesine neden olabilir. Süperenfeksiyon gelişmesi halinde uygun tedaviye başlanmalıdır. Kulağınızdaki doluluk hissi kullandığınız ilaçların mikroorganizmaların aşırı üremesine neden olmasından kaynaklanabilir. En kısa sürede doktorunuza şikayetinizi bildirmenizi tavsiye ederiz. Geçmiş olsun.

 8. Nuray der ki:

  Merhaba, eşimde Cuma günü başlayan bir baş dönmesi ve mide bulantısı var. Dün iyiydi ama bugün tekrar aynı şikayetle doktora gittik. Kulağında bir problem olduğunu, iltihap göremediklerini ama kulağını temizletmesi gerektiğini söylediler. Şğne yapıp bir ilaç ve damla verdiler. Yapmamız gereken başka ne olabilir? Nasıl bir tedavi yolunu takip etmeliyiz? Teşekkürler.

 9. Semih der ki:

  Merhaba hocam ben 25 yaşındayım 3 yıl önce kulağıma sinek kaçtı ve hemen doktora gittim. Suyla çıkardılar, ilaç verdi kullanmadım iltihaplanma olmasın diye. Son 2 yıldır gözlerimde kayma oluyor ve başım dönüyor. İstifra edersem bas dönmem ve kayma geçiyor. Ben aynı zamanda hakemlik yaparken 5 yıl önce heyet raporu alırken KBB doktoru hafif bir iltihap var kulağında demişti. Sizce nedeni nedir? 2 gün sonra randevum var KBB’da bir bilgi verirseniz sevinirim, iyi günler.

 10. Atakan der ki:

  Merhaba, ben 15 yaşındayım. Benim 3 gündür kulağımda ağrı ve sancı var. Hatta bunun ağrısı çeneme vuruyor, yemek falan yiyemiyorum. Doktora gittim içinde kir birikmiş dedi. 2 tane kulak damlası ve bir tane ağrı kesici verdi. Ve hala geçmedi ne yapmalıyım?

 11. Uğur der ki:

  Merhaba kulak iltihabım var. Damla aldım ama kulağımın içinde şişlik var. Sanırım damla kulan içerisine girmiyor. Ne yapmam lazım?

 12. Cemal Çevik der ki:

  Merhabalar, kulağımda tıkanıklık oldu. Doktora gittim, katlayıp plastik bez gibi bir şey koydu. Üzerine damlatırsın dedi. Kulağımdan düştü, peçete koysak olur mu?

 13. Bayram der ki:

  Merhaba bende bir hafta önce akıntıyla başlayan sonra da ağrıya dönüşen iltihaplanma var. Doktora gittim iki tane damla ve antibiyotik verdi. Ağrım geçti fakat duymam düştü. Kulağımda boğukluk var sesleri duymamı engelliyor. Bütün bunlar iyileşme sürecinin bir parçası mı?

 14. Dilanur Bulut der ki:

  Merhaba,
  Bende kulak iltihabı var ve kulağım zonkluyor, ağrıyor ve sızlıyor. İltihap rengi fosforlu sarı ya da yeşil. Kulak konusunda doktora gitmeye korkuyorum bana bir ilaç tavsiye edip iyilik yapar mısınız?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir